Šampanietis, pirmkārt, ir vīns jeb iepazīstot franču šampaniešu pasauli

roseLielākai daļai cilvēku asociācijas par šampanieti pārsvarā ir šādas – tas ir sieviešu dzēriens un šampanietis ir Jaunā gada sagaidīšanas vai tāds svētku dzēriens. Ja esat vieni to tiem, kas tā domā, tad mēģināšu lauzt Jūsu stereotipus.

Jāsaka pavisam godīgi, ka līdz šim es pati neesmu bijusi liela šampanieša cienītāja un parasti tā vietā izvēlējos vīnu. Bet tā kā es vienmēr cenšos būt atvērta visam jaunajam – jaunām garšām un jaunām sajūtām, tad izprast šampanieti man likās ļoti interesanti.

 

 

Ievads Šampaņas valstībā.
“Šampanietis, pirmkārt, ir vīns” – tā sākas meistaraklase par Moët & Chandon un Veuve Clicquot šampaniešiem, kuru vada vīnzinis Gints Sniedze.

Jāatgādina, ka šampanietis ir tikai tas, ko ražo Šampaņas reģionā Francijā un tā īpašo garšu veido tikai šajā reģionā esošais mikroklimats, zeme un tur augošās vīnogas. Citur nekur pasaulē tāds sastāvdaļu salikums nav sastopams.is
Šampanieša tapšanas process ir daudz sarežģītāks nekā man iepriekš šķita. Ražošanas procesā dzērienam nedrīkst Champagne-Remuerpiekļūst gaiss. Tas ir arī pareizi jāuzglabā – tumšā, vēsā vietā ar pudeles kaklu uz leju (nepareizi uzglabājot, šampanieša korķis var izžūt un pudelē var iekļūt gaiss, kas nozīmē, ka šampanietis neglābjami sabojājas).

Minimālais izturēšanas laiks ir 15 mēneši taču jo ilgāk tas tiek izturēts, jo kļūst jaudīgāks. Šampanieša gatavošanā veiksmes faktors ir tas, ka vīnogas tiek iepirktas no visa reģiona – lielām un mazām vīnogu audzētavām.
Šampanietis top no vairāku šķirņu vīnogām. Katram šampanietim vīnogu salikums var būt ļoti atšķirīgs, taču pamatā tas top no Chardonnay, Pinot Noir un Pinot Meunier vīnogām.

Attēlā pa labi: 1889. gada gravīra, kurā attēlots pagrabmeistars vīna pagrabā apgrozam šampanieša pudeles

Glāze var mainīt visu!
Tas laikam ir lielākais apvērsums manā garšu pasaulē, jo ticiet vai nē, bet glāzes izvēle šampanieša dzeršanai var mainīt jūsu attieksmi pret šo dzērienu! Pamēģiniet klasiski ierastās garenās “flute” tipa glāzes nomainīt pret vīna moet_chandon_wine_glasses_1glāzēm un sajutīsiet būtisku atšķirību. Intereses pēc varat paši eksperimentēt un pamēģināt šampanieti ieliet gan garenajā glāzē, gan vīna glāzē un pārliecināties par garšu atšķirību.
Rosé (rozā) šampanieti vislabāk baudīt no lielām vīna glāzēm, lai dzēriens labāk elpotu. Starp citu rosé (rozā) šampanieti mēdz liet arī karafēs, lai tas “elpotu” tāpat kā vīns. Un tādā veidā pasniegts šampanietis atklās jaunas garšas nianses.

Kā jau iepriekš minēju, tad šampanieša baudīšana vairāk saistās ar sievišķību un varbūt tieši tāpēc ir radies tāds stereotips, ka vīriešiem šīs dzēriens nepiestāv. Taču pamēģiniet to ieliet vīna glāzē un tad tas taču vairs nebūs tik sievišķīgi, vai ne?

Šampanietis un ēdiens.
Šampanietis nav tikai svētku dzēriens. Tas ir nepelnīti aizmirsts kā dzēriens pie ēdiena. Šampanieti var baudīt pie siera (jo maigāks siers, jo maigāku šampanieti vajadzētu izvēlēties. Stiprajiem sieriem, rosekā piemēram, cietajiem parmezāna tipa sieriem, kas paši par sevi ir ar šoti spēcīgu garšu, šampanietis nebūtu piemērots).

Attēlā pa labi: Restorāns Le Dome piedāvātā uzkoda Apsvilināta jūras foreles fileja ar Islandes garnelēm, fenheļa salātiem un jāņogu mērci. Dzēriens: Moet & Chandon Rose Brut

rose

Šampanietis ir piemērots arī pie suši, jūras ķemmītēm, garnelēm un citiem jūras produktiem. Tāpat derēs maigām gaļām, kā piemēram teļa gaļai. Neticami varbūt izklausās, bet šampanietis var papildināt esošā ēdiena garšu un atklāt jaunas garšu nianses.

Attēlā pa kreisi: Restorāna Bergs piedāvātā uzkoda – savvaļas foreļu ikri ar rīsu kraukšķi. Dzēriens: Veuve Clicquot Rose Brut

Īpašs piedāvājums Rīgas restorānos.
Pati pārbaudīju un arī Jums iesaku izmantot izdevību un, Šampanieša vēstniecības (Embassy of Champagne Latvia) projekta ietvaros, martā nobaudīt glāzi šampanieša ar tam piemeklētām burvīgām uzkodām.

Attēlā pa labi: 3 pavāru restorāna sagatvotā uzkoda Foie Gra, sarkano apelsīnu gēls, upeņu redukcija, tintes zivs tosts. Dzēriens: Veuve Clicquot Rose Brut

Šis piedāvājums ir rosepieejams šādās vietās:

  • Restorāns Bergs piedāvā savvaļas foreļu ikri ar rīsu kraukšķi. Dzēriens: Veuve Clicquot Rose Brut
  • Restorāns Le Dome piedāvā Apsvilināta jūras foreles fileja ar Islandes garnelēm, fenheļa salātiem un jāņogu mērci. Dzēriens: Moet & Chandon Rose Brut
  • 3 pavāru restorānā varat nobaudīt  Foie Gra, sarkano apelsīnu gēls, upeņu redukcija, tintes zivs tosts. Dzēriens: Veuve Clicquot Rose Brut
  • SKY line bārs piedāvā 3 veida uzkodas: Liellopa karpačo ar balzamico mērci un ķiršu tomātiem. Melone ar Serrano šķiņķi un sarkano jāņogu gēlu. Ass ceptu tīģergarneļu un mango čatnijs. Dzēriens: Moet & Chandon Rose Brut

rose

Kopsavilkums:

  • Pareizi izvēlēta glāze var mainīt šampanieša garšu;
  • Padziļinātas zināšanas par šampanieti ļauj novērtēt to, kas tajā īpašs;
  • Tas lieliski iederas kā dzēriens pie dažādiem ēdieniem;
  • Šampanietis nav tikai svētku dzēriens, taču tas padarīs īpašu jebkuru Jūsu dzīves notikumu.

Attēlā pa labi: SKY line bārs piedāvātās  uzkodas: Liellopa karpačo ar balzamico mērci un ķiršu tomātiem; Melone ar Serrano šķiņķi un sarkano jāņogu gēlu. Ass ceptu tīģergarneļu un mango čatnijs. Dzēriens: Moet & Chandon Rose Brut

Man novēlējums – esiet atvērti jauniem garšu salikumiem, jo, tikai eksperimentējot, Jūs varat atklāt daudz interesantu lietu!

Raksts tapis sadarbībā ar Šampanieša vēstniecību Latvijā (Embassy of Champagne Latvia)
Ielūkojies viņu Facebook profilā


Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: